Początek strony
Wróć na początek strony Alt+0
Przejdź do wyszukiwarki Alt+1
Przejdź do treści głównej Alt+2
Przejdź do danych kontaktowych Alt+3
Przejdź do menu górnego Alt+4
Przejdź do menu lewego Alt+5
Przejdź do menu dolnego Alt+7
Przejdź do menu bocznego Alt+8
Przejdź do mapy serwisu Alt+9
Menu wysuwane
Herb podmiotu Biuletyn Informacji Publicznej Gmina Konstantynów Łódzki
Menu góra
Strona startowa Realizowane projekty Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Fundusz Spójności
Poleć stronę

Zapraszam do obejrzenia strony „"Ekologia na co dzień" program edukacji ekologicznej w SP nr 1 w Konstantynowie Łódzkim - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Fundusz Spójności, menu 262, artykuł 1326 - BIP - Gmina Konstantynów Łódzki”

Zabezpieczenie przed robotami.
Przepisz co drugi znak, zaczynając od pierwszego.

P ) # @ % R F 3 - 0 A w s f d A P # @ :

Pola oznaczone są wymagane.

Treść główna

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Fundusz Spójności

"Ekologia na co dzień" program edukacji ekologicznej w SP nr 1 w Konstantynowie Łódzkim

------- Ekologia_na_co_dzien.jpg

"Ekologia na co dzień"

Projekt został napisany z przeznaczeniem do realizacji zajęć w klasach od 1 do 6 w ramach realizowanej podstawy programowej z edukacji przyrodniczej oraz przedmiotu przyroda, jak również zajęć koła ekologiczno - przyrodniczego. Projekt oprócz kształcenia treści przyrodniczych i ekologicznych służył realizacji planów wychowawczych poszczególnych klas, programów profilaktyki i wychowawczego szkoły.

Realizacja projektu przebiegała zgodnie z planem i ustalonym cyklem zajęć.

Działalność ekologiczną w roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy od przystąpienia do corocznej akcji pn. „Sprzątanie świata”. Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i sprzątania świata. Tegoroczne hasło akcji brzmiało „Podaj dalej... Drugie życie odpadów”. Przesłaniem akcji było poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko.

Dzieci z naszej szkoły, w dniu 15 września 2016 r. aktywnie włączyły się do akcji. Porządkowały teren wokół szkoły. Rozpoczęliśmy również zbiórkę nakrętek i elektrośmieci.

Od września do czerwca uczniowie klas 1 - 6 uczestniczyli w zaplanowanych w projekcie zajęciach warsztatowych. Uczniowie prowadzili wszelkiego rodzaju obserwacje przyrodnicze (w pracowni i w terenie), wykonywali eksperymenty, oglądali różnego rodzaju animacje, filmy, samodzielnie twórczo rozwiązywali problemy. Wszystkie te działania, w pełni rozbudzały postawy proekologiczne i były możliwe dzięki różnorodnym zestawom dydaktycznym do badań.

W październiku 2016 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w konkursie plastycznym „Liśćmi malowane”. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych. Uczniowie klas starszych wzięli udział w szkolnym konkursie przyrodniczo- plastycznym pt. „Mój zielnik” (wykonanie zielnika dowolną techniką), który miał na celu utrwalenie znajomości gatunków drzew. Nagrodzono trzy zielniki. Zielnik wykonany przez uczennicę klasy czwartej wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie na Zielnik pt. „Minieuroland inspiruje naturą” pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej.

 W listopadzie 2016 roku zorganizowaliśmy we współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych „Źródła” cykl warsztatów terenowych i stacjonarnych. Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pt. „Nieskończona różnorodność przyrody” w Parku im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Zajęcia miały na celu rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów występujących w parku, kwiatów, owoców, liści jako cech charakterystycznych tych gatunków roślin. Ukazywały również wzajemne zależności pomiędzy gatunkami i ich wpływ na równowagę ekosystemu.

Zajęcia prowadzone na terenie szkoły miały różnorodną tematykę. Pierwszaki na warsztatach „Góra śmieci” zapoznały się ze sposobami segregowania i zmniejszania ilości śmieci, a dzieci z pozostałych klas uświadamiały sobie wpływ sposobu życia człowieka na stan środowiska (istota oszczędzania wody, energii, ekologiczne zakupy, transport, odpady) w ramach zajęć „Ekologia mieszczucha”.

W okresie od grudnia 2016 r. do lutego 2017 r. uczniowie klas 1 – 6 wraz z rodzicami wzięli udział w zorganizowanym w szkole konkursie fotograficznym pt. „Zimowe życie zwierząt”. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na trudy życia zwierząt w okresie zimowym, jak również obserwacja zwierząt w ich naturalnym środowisku. Laureaci konkursu otrzymali gry edukacyjne.

W tym samym okresie trwała w szkole akcja pomocy zwierzętom z Łódzkiego Schroniska dla Zwierząt. Akcja pt. „Pomóżmy zwierzakom” dotyczyła zbiórki rozmaitości na rzecz zwierząt ze schroniska i miała na celu uświadomienie uczniom potrzeby wspierania tego typu instytucji, a poza tym upowszechniała szkolny wolontariat.

W lutym 2017r. uczniowie wszystkich klas 1 – 6 udali się na zajęcia do Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. Każda klasa miała zorganizowane zajęcia zgodnie z wcześniej ustaloną tematyką w zależności od wieku dzieci. Uczniowie klas I –III uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. „Biała zima w zoo”. Tematyka zajęć dla uczniów klasy 4 była następująca „Olimpiada zwierząt – czyli zwierzęcy rekordziści”, dla uczniów klasy 5 „Życie w wodzie i na lądzie – płazy” i dla uczniów klasy 6 „Gorąco i wilgotno – zwierzęta lasów równikowych”.

W marcu 2017r. odbyły się dla wszystkich klas stacjonarne warsztaty ekologiczne pt. „Niebieska planeta – warsztat o wodzie” zorganizowane przy współudziale Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”. Towarzyszył mu festiwal eksperymentów i akcja plakatowa. Nadrzędnym celem warsztatów było uświadomienie uczniom problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczność jej oszczędzania i dbania o jej czystość w codziennym życiu.

W marcu i kwietniu 2017r. odbyły się zaplanowane w projekcie konkursy:

  1. Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III pt. „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi…”; wręczono nagrody dla laureatów - gry edukacyjne.
  2. Konkurs literacki pt. „Zielono mi…” dla uczniów klas IV-VI- uczniowie pisali wiersze o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Wręczono nagrody dla laureatów I-III miejsca oraz jedno wyróżnienie.
  3. XIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy pt. „Matematyczny Kosmos” przeznaczony dla trójosobowych zespołów uczniów klas VI z konstantynowskich szkół podstawowych. Był to interdyscyplinarny konkurs sprawdzający wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, umiejętność logicznego myślenia i korzystania z informacji - wręczono nagrody dla laureatów I-III miejsca. Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce ex aequo ze SP 5. Laureatami konkursu zostali uczniowie SP 2.

W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi uczniowie wszystkich klas wzięli udział w szkolnym happeningu. Każda klasa pisała list do Ziemi dowolną techniką (graficzną, słowną), wyrażając swoje uczucia w obronie Planety. W szkole zorganizowano Dzień Samorządności dla młodych ekologów. Zajęcia dla młodszych kolegów prowadzili uczniowie starszych klas. Samodzielnie opracowali scenariusze swoich zajęć wcześniej konsultując je z nauczycielką przyrody (były prezentacje multimedialne, konkursy, krzyżówki, rebusy itp. ściśle związane z ochroną zasobów naturalnych).

W maju 2017r. zostały zorganizowane we współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych „Źródła” dla wszystkich uczniów klas I-VI zajęcia terenowe pt. „Szkoła na łące”. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom jak ważnym ekosystemem w przyrodzie jest łąka, jakie daje korzyści organizmom tam żyjącym oraz człowiekowi.

W tym też miesiącu odbyły się w szkole obchody Dnia Zdrowia, którego celem była promocja zdrowia i zdrowego stylu życia. W tym dniu odbył się turniej sportowy.

W czerwcu 2017r. obchodziliśmy w szkole Dzień Ochrony Środowiska. Uczniowie wszystkich klas wykonali stroje z surowców wtórnych, np. plastikowych butelek, pojemników, nakrętek, kartoników, puszek, rolek pozostałych po zużyciu papieru toaletowego lub kuchennego, folii, gazet, płyt CD itp. Został zorganizowany pokaz mody ekologicznej, na którym zaprezentowano wszystkie stroje. Pokazowi towarzyszyła wystawa prac wykonanych z surowców wtórnych przez uczniów klas I-III. Celem ww. działań było kształtowanie pozytywnych nawyków związanych z wielokrotnym wykorzystywaniem przedmiotów oraz rozpowszechnianie i kreowanie postaw ekologicznych .

Również w czerwcu wszyscy uczniowie klas I – VI uczestniczyli w zajęciach terenowych „O zasługach małej pszczoły” w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym, gdzie poznawali rolę pszczół w przyrodzie i gospodarce człowieka, rośliny miododajne oraz czynniki zagrażające pasiekom i dzikim gatunkom pszczół.

Podczas zajęć i warsztatów realizowanych w ramach projektu wykorzystano pozyskane pomoce dydaktyczne, np.: lupy, kompasy, termometry, lornetki, mapy ścienne oraz drobny sprzęt laboratoryjny.

 W ciągu całego roku szkolnego 2016/2017 prowadzono także:

  • akcję „Stań po zielonej stronie mocy”, w ramach której zbierano niebezpieczne odpady takie jak baterie, płyty CD, ładowarki, sprzęt RTV i AGD;
  • akcje „Mleko z klasą” oraz „Warzywa i owoce w szkole” promujące nawyki zdrowego żywienia.

Uzyskany efekt ekologiczny

Realizacja projektu „Ekologia na co dzień” posłużyła wzbogaceniu procesu nauczania i wpłynęła na poszerzenie wiadomości uczniów z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Przyczyniła się do kształtowania pożądanych postaw proekologicznych, zwróciła uwagę dzieci na problematykę zagrożeń środowiska, rozwijała poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, wzmocniła świadomość, że codzienne czynności, w tym segregowanie i prawidłowa utylizacja odpadów mają ogromne znaczenie dla przyrody. W realizacji projektu osiągnięto planowany do uzyskania efekt ekologiczny i społeczny.

Metryka

data wytworzenia
2017-07-05
data udostępnienia
2017-07-05
sporządzone przez
Monika Szkudlarek
opublikowane przez
Mariusz Kaluska
ilość odwiedzin
398
rejestr zmian
Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.